Company Logo

Administrace

Odborné stáže v Rakousku 2017

Marku, spolu s Petrem jste byli vybráni jako reprezentanti naší školy na odbornou stáž do Rakouska, jak celá akce probíhala?

V pondělí jsme vyjížděli v 6 hodin ráno, na místě jsme si dali věci na ubytovnu a v 9 hodin už nás čekalo seznámení se s vedením firmy. Naším prvním úkolem byla spoluúčast na renovaci kláštera, kdy jsme rozebírali bednění stropu. První den byl celkově náročnější, protože se z Čech odjíždělo brzy ráno a na ubytovnu jsme se po práci dostali až před 18. hodinou.

Jak se ti líbilo ubytování?

Ubytovna byla hezká, patřila k firmě, pro níž jsme pracovali. Byla tam i kuchyňka, kde nám do ledničky denně doplňovali zásoby jídla. Celkově se mi to prostředí líbilo.

Co pro tebe bylo hlavním důvodem, proč se mezinárodního projektu zúčastnit?

Hlavním důvodem bylo hlavně získání nových zkušeností. Také mě zajímalo, jak to funguje celkově v rámci mého oboru mimo Českou republiku.

Pracovali jste během celého pobytu na renovaci kláštera nebo i jinde?

V klášteře jsme byli jen první den. Další dny už nás na práci přemístili do Lince, kde se stavěl vysoký obchodní dům z betonových panelů. Panely byly docela těžké, manipulace s nimi byla náročnější. V dalších dnech jsme pracovali také na střeše a ve čtvrtek 25. května byl v Rakousku státní svátek (Nanebevzetí Ježíše Krista), tak měli všichni volno a nepracovalo se.

Pracovali jste s Petrem po celou dobu společně?

Většinou ano, ale nastaly i chvíle, kdy jsme každý dostal odlišný úkol.

Zkusil jsi i něco, k čemu jsi se zatím v rámci odborného výcviku nedostal?

Právě práce s betonovými panely pro mě byla novou zkušeností, dále jsem si zkusil vázat výztuž do zpevňovacího věnce. Všichni byli ochotní mi poradit, takže jsem ani s pro mě novými věcmi neměl problém.

Jak jsi s ostatními komunikoval, umíš německy?

Německy jsem se pár let učil na základní škole, ale mým prvním cizím jazykem je angličtina, takže komunikace probíhala převážně v angličtině. Pokud slovní zásoba nestačila, dorozumívali jsme se tzv. rukama nohama a vždy se to nakonec podařilo. K žádnému velkému nedorozumění nedošlo. V Linci s námi navíc bylo i několik Čechů, takže bylo vše snazší.

Co konkrétně se ti na pobytu v Rakousku líbilo?

Byl jsem mile překvapen z přístupu Rakušanů k nám, jakožto cizím lidem. Všichni byli velmi milí, usměvaví a ochotní. Přivítali nás vřele, což nám pobyt v cizím prostředí zpříjemnilo. Bylo vidět, jak je pro místní obyvatele důležitá víra, v neděli hodně lidí chodilo do kostela a nikdo nepracoval, všechny obchody byly zavřené. Viděl jsem také nějaký větší průvod městem, celkově se mi líbila místní kultura.

Jak jsi trávil čas o víkendu, když se nepracovalo?

Volno jsme spolu s rodiči, kteří za mnou přijeli, využili na poznávání okolí. V rámci výletů jsme navštívili některé rozhledny a různé památky. Bylo na co se dívat.

Je něco, co tě překvapilo?

Asi náročnost celého pobytu. Zaměstnanci firmy si nadělávali hodiny, aby mohli být v zimě doma, takže to bylo po celou dobu opravdu vysoké pracovní nasazení.

Máš nějaký konkrétní zážitek, který se ti často vybavuje?

Často vzpomínám na jednoho Rakušana, který věčně nadával. To byla také jediná chvíle, kdy jsme mu rozuměli (smích). Byl takový nervózní, ale nikdy se k nám nechoval ošklivě.

Co ti odborná stáž v Rakousku dala? Byla pro tebe přínosem?

Možnost vyrazit na stáž do rakouské firmy mi dala hlavně zkušenost, velikou. Když to porovnám s praxí, kde jsem u svého táty, byla to mnohem větší zátěž. Hlavním důvodem byl pocit větší zodpovědnosti za odvedenou práci a celkově práce v cizině obnáší určitou míru počátečního stresu, než si člověk trošku zvykne.

Chtěl bys někdy pracovat v cizině? Pokud ano, kde?

Určitě mě to po této zkušenosti hodně láká. Ani bych nemusel jezdit nikam daleko, v Rakousku se mi líbilo a zjistil jsem, že se vždycky podaří se nějak domluvit. Případně se člověk vždycky může jazykově vzdělávat a v praxi se vše snáze naučí. Líbila by se mi konkrétně i práce ve firmě Brüder Resch, kde jsme s Petrem byli.

Ptali se tě spolužáci na zážitky ze stáže? Proč by měli také vyrazit za hranice?

Ano, ptali se mě hodně. Určitě bych to všem doporučil, aby zjistili, jaké to je. Nejen pobyt v Rakousku, ale celkově pobyt všude v cizině. Určitě to každému hodně dá a rozšíří si obzory. Byla to skvělá zkušenost.

Michaela Musílková, SOU Sedlčany o.p.s.

Motivační program

Naši partneři
Powered by Joomla!®. Designed by: joomla 1.7 templates hosting Valid XHTML and CSS.